French Open order of play DAY 3: Zverev, Del Potro, Osaka, Halep and Edmund all in action
FRENCH OPEN order of play: The third day of the second Grand Slam of the year takes place today and Express Sport is on hand to give you Tuesday’s full schedule.
None of Rafael Nadal, Novak Djokovic or Roger Federer return to court today but men’s fifth seed Alexander Zverev kickstarts today’s centre court action against John Millman.
Juan Martin del Potro makes only his third French Open appearance of the last seven years after reaching the semi finals here last year and the eight-seeded Argentine takes on Nicolas Jarry.
Another stand-out men’s clash, for British fans, sees Kyle Edmund take on Jeremy Chardy on Court 1.
In the women’s draw, first seed Naomi Osaka’s bid to win a first French Open sees her start against Anna Karolina Schmiedlova. Third seed Simona Halep follows Osaka on centre court, going head-to-head with Ajla Tomljanovic.
FRENCH OPEN ORDER OF PLAY - DAY 3
Court Philippe Chatrier (10am BST)
J.MILLMAN v A.ZVEREV [5]
N.OSAKA [1] vs A.K.SCHMIEDLOVA
S.HALEP [3] vs A.TOMLJANOVIC
T.DANIEL vs G.MONFILS [14]
Court Suzanne-Lenglen (10am BST)
N.JARRY v J.M.DEL POTRO [8]
C.GARCIA [24] v M.BARTHEL
S.BOLELLI [Q] v L.POUILLE [22]
E.RODINA v M.KEYS [14]
Court Simonne-Mathieu (10am BST)
F.FOGNINI [9] v A.SEPPI
J.OSTAPENKO v V.AZARENKA
A.SABALENKA [11] v D.CIBULKOVA
S.TRAVAGLIA [Q] v A.MANNARINO
Court 1 (10am BST)
D.KASATKINA [21] v J.PAOLINI [Q]
J.CHARDY v K.EDMUND [28]
S.JOHNSON v R.BAUTISTA AGUT [18]
K.KHACHANOV [10] v C-M.STEBE
E.BOUCHARD v L.TSURENKO [27]
Court 6 (10am BST)
M.PUIG v K.FLIPKENS
I.KARLOVIC v F.LOPEZ
A.HOANG [W] v D.DZUMHUR
Court 7 (10am BST)
C.NORRIE v E.BENCHETRIT [Q]
K.MUCHOVA v A.KONTAVEIT [17]
F.VERDASCO [23] v D.EVANS
I.SWIATEK v S.JANICIJEVIC [[W]
French Open: Pundits praise Novak Djokovic after win
Court 9 (10am BST)
G.GARCIA-LOPEZ [Q] v F.DELBONIS
A.BLINKOVA [Q] v M.GASPARYAN
T.BABOS [L] v P.HON [W]
E.RYBAKINA [Q] v K.SINIAKOVA
Court 10 (10am BST)
Y.NISHIOKA v M.MCDONALD
K.NARA [Q] v D.JAKUPOVIC
Court 11 (10am BST)
D.LAJOVIC [30] v T.MONTEIRO [Q]
D.GAVRILOVA v A.KRUNIC
Court 12 (10am BST)
I.BEGU v L.ZHU
A.DAVIDOVICH FOKINA [L] v J.THOMPSON
S.ZHENG v Q.WANG
Court 13 (10am BST)
M.YMER [Q] v B.ROLA [Q]
A.ANISIMOVA v H.TAN [W]
M.KLIZAN v M.KUKUSHKIN
Court 14 (10am BST)
T.FRITZ v B.TOMIC
M.BOUZKOVA [L] v B.ANDREESCU [22]
C.PAQUET [W] v M.LINETTE
G.BARRERE [W] v M.EBDEN
A.TATISHVILI v M.SAKKARI [29]